piątek, 29 maja 2015

„Szlakiem dzikich pszczół” – wyprawa z SKT „Włóczykij”

W ostatni weekend w stroju XV-wiecznego bartnika poprowadziłem wyprawę Szkolnego Klubu Turystycznego „Włóczykij” ze Szkoły Podstawowej numer 6 w Augustowie. Na trasie prawie 10 kilometrów opowiadałem dzieciakom o lesie, pszczołach oraz oczywiście o bartnictwie i pracy bartnika.


Włóczykije z bartnikiem (fot. H. Piłasiewicz)

Po przywitaniu  grupy na leśnym gościncu zwanym piaszczanką, zaprowadziłem grupę pod zagajnik, w którym w tym roku założyliśmy 2 barcie w sosnach i 1 kłodę bartną. Wiosna w tym roku nie rozpieszcza i na chwilę obecną wszystkie 3 barcie są jeszcze puste. W zagajniku opowiedziałem o bartnictwie, narzędziach i zaprezentowałem sztukę wchodzenia na leziwie. Następnie inną drogą wróciliśmy do Frącek, a potem z Głębokiego Brodu wyszliśmy na ścieżkę „Tropem Wilka”. Trasa jest oznakowana tylko w jednym kierunku, więc idąc pod prąd, dzieciaki miały frajdę, znajdując oznaczenia szlaku – wilczej łapy namalowanej na drzewach. Przy ścieżce zatrzymywaliśmy się po kolei przy barciach, szukając w okolicy fragmentów plastrów wosku wyciągniętych z barci podczas wiosennych porządków. Właśnie kawałki plastrów stanowiły największe trofea z wycieczki. Nad leśnymi jeziorkami, w wiacie, urządziliśmy dłuższą przerwę z ogniskiem, kiełbaskami i huśtawką z leziwa w roli głównej.

V 2015 cd IV 011
Zabawa na huśtawce z leziwa (fot. P. Piłasiewicz)

O 14:30 doszliśmy do drogi, gdzie czekał na nas bus – w samą porę bo właśnie zaczynało padać. Była to pierwsza wycieczka współorganizowana przez Bractwo Bartne na terenie Nadleśnictwa Głęboki Bród – ale na pewno nie ostatnia.





środa, 20 maja 2015

Kłoda bartna w Starachowicach

Poprzedni weekend gościłem po raz kolejny w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach w Świętokrzyskiem. We wrześniu podczas festynu pszczelarskiego wraz ze znajomym pszczelarzem, który dopiero poznawał bartniczą profesję wykonaliśmy tam kłodę bartną. Kłoda po festynie stała i czekała na wciągnięcie. Ponieważ obiecałem ją wciągnąć przy najbliższej okazji na drzewo na terenie muzeum, a bartnicy zawsze słowa dotrzymują 16 maja z pomocą dwójki panów konserwatorów z muzeum kłodę ta na drzewo wciągnęliśmy.
Kłoda zawisła na pokaźnej osice podstawkę przygotowaliśmy 4 metry nad ziemią. Jest to pierwsze działanie już pod egidą Bractwa Bartnego. Mam nadzieję, że w przeciągu kilku tygodni usłyszymy o starachowickich pszczołach osiadłych w Archeoparku przy zabytkowej hucie.


barc w Starachowicach
Kłoda w całej okazałości

czwartek, 14 maja 2015

Bractwo Bartne – reaktywacja

W końcu powstała fundacja:) i pora chyba napisać jak to się wszystko zaczęło. Pomysł na reaktywację Bractwa Bartnego w formie fundacji chodził mi po głowie już od dawna. Brakowało impulsu do jej założenia. 



Aby rozpocząć działalność filantropijną najpierw należało na nią zarobić. W lutym tego roku złożyłem ofertę do Nadleśnictwa Augustów, w konkursie na opracowanie koncepcji, wykonanie i montaż „Kącika bartnego”. O konkursie dowiedziałem się przez przypadek, od znajomego bartnika z Wigierskiego Parku Narodowego, przez weekend rozpisałem ofertę dokładnie przedstawiając i opisując każdy z elementów ekspozycji i we wtorek na 15 minut przed końcem czasu na składanie ofert dostarczyłem do Nadleśnictwa zapieczętowaną kopertę. Udało mi się konkurs wygrać,więc cały marzec i połowa kwietnia to wytężona praca popołudniami i w weekendy nad ekspozycją dla Nadleśnictwa.
Pracą podzieliłem się z Pawłem Mikuckim, który wykuł narzędzia bartne, skręcił leziwo, wykonał drewniane ramki do plansz edukacyjnych, grafiki i półkę na książki. Ja wykonałem pokazowy model barci, a resztę elementów i instalacje wykonaliśmy razem, plansze edukacyjne oraz karty pracy opracowała moja żona. Termin 15 kwietnia na wykonanie udało się dotrzymać, odbiór poszedł sprawnie i wszyscy byli zadowoleni.
kacik bartny
Kącik bartny w Nadleśnictwie Augustów wykonany przez członków Bractwa Bartnego.

Postanowiłem zarobione w ten sposób środki przeznaczyć w całości na założenie fundacji i tak 13 maja stawiłem się do notariusza. Oto rozpoczynamy działalność.




Plany są jak zawsze ambitne, ale zaczynamy od małych kroczków. W sobotę 23 maja  zabieram Szkolny Klub Turystyczny „Włóczykij”  ze szkoły ner 6 w Augustowie na wyprawę pt. „Szlakiem dzikich pszczół”.
Podczas wyprawy dzieci poznają rolę jaką pszczoły odgrywają w ekosystemie, poznają specyficzną pszczołę augustowską – z bezpiecznej odległości oczywiście, dowiedzą się również mnóstwo ciekawych rzeczy o bartnictwie i zobaczą bartnika podczas pracy na leziwie, a do tego ognisko, kiełbaska i 10 km marszu:)


Zapraszam na nową stronę www.bartnictwo.com

                                                                     bb7